użycie botoksuJako Botoks albo Dysport określa się w sposób handlowy toksynę botulinową, która produkowana jest przez beztlenowe bakterie określone jako Bacillus botulinus.

Popularnie niektórzy nazywają je jadem kiełbasianym, ponieważ w sposób naturalny będą one powstawać w wędlinach czy konserwach, które się psują. Jad kiełbasiany, który zostanie połknięty jest bardzo silną trucizną. Jeśli jednak będzie wstrzykiwany w niewielkich ilościach w mięśnie nie będzie niebezpieczny i nie będzie się z tym wiązało żadne szkodliwe działanie.

Działanie botoksu zostało najpierw wykorzystane przez neurologię a potem przez okulistykę. Toksyna ta została wykorzystywana między innymi przy usuwaniu nadmiernego napięcia mięśni w przypadku dzieci, które były chore na porażenie mózgowe czy też u ludzi po udarze mózgu. Z czasem zaczęto również leczyć nim zeza i okazało się wtedy, że jest to produkt, który nie tylko leczy stan oczu ale może także poprawiać wygląd skóry ponieważ wygładza zmarszczki na twarzy. Okazało się, że przez pewne próby udało się wybrać takie dawki, które będą odpowiednie, by poradzić sobie ze zmarszczkami. Określono jakie są najlepsze metody wstrzykiwania i wtedy botoks rozpoczął swoją karierę w dziedzinie medycyny estetycznej.

Na świecie zabiegi z użyciem toksyny botulinowej zostały wprowadzone do ogólnego wykorzystania już pod koniec lat 80tych. Natomiast w naszym kraju pojawiła się dopiero w roku 1996, gdy rozpoczęto wykonywanie z jej użyciem pierwszych zabiegów medycyny estetycznej.

działanie botoksuJakie zabiegi będzie można wykonywać przy użyciu toksyny botulinowej? Lekarz, który zdecyduje się wykorzystać botoks może zlikwidować:

- zmarszczki na czole

- kurze łapki

- zmarszczki pojawiające się na dolnej powiece oka

- zmarszczki palacza a więc te nad górną wargą

- zmarszczki na szyi

- poprawić wygląd kącików ust.