toksyna botulinowaSama toksyna botulinowa znana też jako botoks oraz jad kiełbasiany to naturalna toksyna o bardzo silnym działaniu, która przyczynia się do zahamowania uwalniania acetylocholiny, a więc tego neuroprzekaźnika, który jest odpowiedzialny za dostarczanie impulsów zachodzących pomiędzy nerwami oraz mięśniami.

Toksyna botulinowa blokuje więc te połączenia, z którymi naturalnie mamy do czynienia pomiędzy końcówkami nerwów oraz unerwionymi w ten sposób mięśniami. Botoks blokuje synapsy nerwowo-mięśniowe, a w efekcie mięśnie rozluźniają się, a skóra sprawia wrażenie bez porównania bardziej gładkiej niż miało to miejsce przed przeprowadzeniem zabiegu. Co ciekawe, choć kojarzona jest przede wszystkim z medycyną estetyczną, znajduje zastosowanie także w innych działach medycyny takich, jak choćby neurologia, okulistyka, dermatologia oraz terapia nadmiernej potliwości. Te preparaty z wykorzystaniem toksyny botulinowej, które znajdują zastosowanie w medycynie są zresztą produkowane w laboratoriach ze specjalnie wyizolowanych szczepów bakterii. Są też pakowane próżniowo w ściśle określonych dawkach.

działanie toksyny botulinowejDermatologia estetyczna, która wykorzystuje botoks, bazuje na dawkach wynoszących od dwudziestu do sześćdziesięciu jednostek podawanych w czasie jednego zabiegu. Są to dawki naprawdę niewielkie, a do tego dobierane są zawsze w sposób indywidualny z uwzględnieniem zróżnicowanych potrzeb kolejnych pacjentów. Dawki te charakteryzuje zresztą to, że działają wyłącznie w miejscu podania. Najczęściej botoks stosowany jest po to, aby uporać się z problemem kurzych łapek, a więc tych zmarszczek, które pojawiają się wokół oczu. Zabieg jest jednak skuteczny i wtedy, gdy chcemy pozbyć się pionowych zmarszczek okolicy gładzizny, zmarszczek poziomych na czole, zmarszczek okolic nosa i górnej wargi, a także tych, które znajdują się na granicy czerwieni wargowej.