Botox, czyli toksyna botulinowa, jest popularnym środkiem kosmetycznym stosowanym w leczeniu zmarszczek mimicznych i bruzd. Przez lata medycyna estetyczna badała nowe podejścia w celu zminimalizowania skutków ubocznych przy jednoczesnej maksymalizacji rezultatów, w tym rozcieńczone stężenia lub stosowanie mniejszych dawek. Prosta technika zabiegowa okazała się ostatnio skuteczną alternatywą dla poprawy tekstury skóry twarzy z bliska.

Microbotulinum, czyli mikrodawki botoksu, to mniej inwazyjny zabieg wykorzystujący kilka małych dawek toksyny botulinowej wstrzykiwanych w kratkę pod powierzchnię skóry twarzy. Jego zdolność do wygładzania skóry charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem zadowolenia pacjentów.

Poparte badaniami klinicznymi

Technika mikrodawek jest bezpieczną procedurą dającą obiektywną poprawę w zakresie odmładzania twarzy. Według raportu Alberto Diaspro, MD, MSc, z Rigeneralab Centre for Regenerative Medicine w Turynie, Włochy, mikrodawki botoksu wykazują około 20% poprawę w zakresie tekstury skóry, wielkości porów i mikrorys (z bliska) tekstury skóry. Wyniki tych badań zostały opublikowane w listopadowym wydaniu Plastic and Reconstructive Surgery, oficjalnym czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych.

Ulepszanie doskonałego zabiegu

Wstrzykiwanie toksyny botulinowej jest zdecydowanie najczęstszą procedurą kosmetyczną w Stanach Zjednoczonych, szczycącą się około 7,7 mln zabiegów w 2019 roku. Tradycyjny zabieg obejmuje kilka zastrzyków wykonywanych w celu leczenia powszechnych problemów skórnych, takich jak kurze łapki, zmarszczki na czole i linie marszczące.

Nowa, mniej inwazyjna procedura wykorzystuje serię maleńkich dawek toksyny botulinowej A wstrzykiwanych strategicznie pod powierzchnię skóry twarzy. Jednocentymetrowy wzór siatki, rozciągający się od szczęki do policzków i czoła, celuje w powierzchowne włókna mięśni twarzy. Takie podejście osłabia wstawki do leżącej pod skórą tkanki, co powoduje zmarszczki i drobne linie na szyi i twarzy.

Fantastyczne rezultaty

Poprawa, poparta subiektywnymi ocenami, pokazuje, że 90 dni po zabiegu z użyciem mikrodawek 95% uczestników było zadowolonych lub bardzo zadowolonych ze swoich rezultatów. Korzyści, jak w przypadku każdego zabiegu z użyciem toksyny botulinowej, są tymczasowe i utrzymują się do czterech miesięcy. Po tym czasie konieczne będą dodatkowe zabiegi, aby utrzymać poprawę.

Korzyści okazały się najlepsze u uczestników w średnim wieku i sugerują, że mikrodawki Botoxu są najbardziej odpowiednie dla pacjentów w wieku od połowy lat 30. do początku lat 50.